Lasteaednikud suvel koolis

Loomise kuupäev 18.07.2024

Eesti Lasteaednike Liidu järjekordne suveseminar "Väike puust linn" toimus seekord Tartus ja Tartumaal 9.-11. juulil 2024.  Sellesuvine seminar pakkus võimalusi nii õppimiseks, arutlusteks ja mõtisklusteks kui ka suhtlemiseks, puhkamiseks, nautimiseks,  tantsuks, lauluks.

Ka kuus Põltsamaa Valla Lasteaia õpetajat võtsid oma suvest kolm päeva ja veetsid need koos heade kolleegide, mõtte- ja teekaaslastega Tartus.

Seminari võõrustas sel korral Kõrveküla lasteaed. Avamine oli küll pidulikult rituaalne, kuid samas olid sellele lisatud võõrustajate humoorikad etteasted.

Esimesel päeval käisime väga vahval ja meeldejääval giidituuril Tartu Supilinnas. Tartlaste soov näidata oma kodulinna ajalooväärtusi viis mõteteni, kuidas omagi kodulinna ajalugu ja kultuuriväärtusi paremini hinnata ja juba lasteaialapsi põnevate ettevõtmistega hoolima ja väärtustama panna. Seejärel nautisime laevaga sõites Emajõe ilu, seda laulu ja kahe muusikaõpetaja karmoškademängu saatel. Päev lõppes seltskondliku lõkkeõhtuga Kõrveküla lasteaia mõnusal õuealal.

Teisel seminaripäeval keskendusime Tartu Ülikooli aulas psühholoogiale ja pedagoogikale. Väga huvitav oli Tauri Tallermaa ettekanne „Mälu ja õppimine”. Aju vajab aega, aju ei ole võimeline olema kahes mõttes korraga, meelde jääb see, millest sa mõtled – need tõed aitasid lähemale tuua laste õppimise ja õpetamise olemuse. Lektor toonitas psühholoog Mare Pork`i mõtet – õppimine on garanteeritud siis, kui see tekitab elamuse. See kinnitab lasteaiaõpetaja argipäevategevust – lapsele tuleb teha asi huvitavaks, et ta mõtleks selle peale ja saaks elamuse, siis jääb õpitu ka meelde. Tauri Tallermaa soovitas ka asjakohast kirjandust. Päeva teises pooles kuulasime põnevaid kogemuslikke ettekandeid lasteaedadelt, kus olid läbi viidud Erasmus+ õpiränded ja tutvustati rännetel õpitu rakendamist lasteaia argipäevas. Mitmedki ideed toome oma majja tutvustamiseks. Päev lõppes piduliku õhtusöögiga Emajõe äärses lodjakojas, kuhu juurde lisandus ka uute liidu liikmete tutvustamine, Setode lauluansambli esinemine, viktoriin Tartu linna ajaloo kohta ning tantsuõhtu ans. Justament muusika saatel.

Kolmandal päeval pidas liit oma üldkoosolekut. Kinnitati 2023. majandusaasta aruanne, tutvustati liidu volikogu uusi liikmeid, kevadistel piirkondlikel koosolekutel valitud esindajaid. Liidu esinaine tutvustas liidu eesolevaid tegemisi.  Heli Mäesepp HTM-ist tutvustas alusharidusega seotud uudiseid ministeeriumi poolelt. ELIIS-i esindaja rääkis oma keskkonna uuendustest ning kogus õpetajatelt ettepanekuid ja soove oma süsteemi parendamiseks, lõpuks loosis oma e-poe kasutajate seas välja uhke auhinna – SPA-külastuse tervele lasteaiakollektiivile, loos naeratas Kohila lasteaiale Sipsik.

Suveseminari lipp langetati, et see juba uuel suvel heisata Paides toimuval lasteaednike 34.  kokkusaamisel.

Seminarist osa võtnud Põltsamaa õppekoha õpetajad Merje, Mairi, Merle, Eneli, Helle ja Tiia kutsuvad ühel meelel kõiki õpetajaid, kes pole veel Eesti Lasteaednike Liiduga liitunud, seda tegema! Oleme kogenud, kui olulised, vajalikud ja meeldejäävad on liidu korraldatud ühised konverentsid, seminarid. Menukas on liidu  Taskuhääling. Liikmetele jagatakse infot Eesti alushariduse käekäigust, uudistest ning kavandatavatest seadusemuudatustest. On võimalus ise kaasa rääkida ja kaasa lüüa - nii väärtustame oma elukutset.

Muljed kirjutas kokku Tiia

Fotod Merje  ja Holar