Aasta 2023 Aiakultuuri edendaja Põltsamaa Valla Lasteaed

Loomise kuupäev 07.12.2023

Teisipäeval, 5. detsembril olid oodatud Põltsamaa Valla Lasteaia Põltsamaa õppekoha õpetajate esindajad ja direktor „Kodu ja Aed“ konkursi „Kodu Kauniks 2023“ lõpetamisele. Pidulik tunnustusüritus leidis aset Rahvusooper Estonia Valges saalis, kus „Parima aiakultuuri edendaja“ tiitli pälvis Põltsamaa Lasteaia taimeala. Lisaks suurele tunnustusele ja tiitlile sai lasteaed auhinnaks ka 1000 eurose Bauhofi kinkekaardi. Selle suve algul, kui lasteaed esitas enda kandidatuuri „Kodu Kauniks 2023“ konkursile, ei oleks keegi lasteaiaperest osanud oodata sellist tunnustust. Selle märkamise üle ollakse siiralt rõõmsad ning tänatakse kõiki õpetajaid, kes on panustanud taimeala mitmekülgsesse arendamisse, loomaks sellest parimat õpikeskkonda meie lastele.

Üheskoos on loodud lastele õpiõu, kus pidevalt koos loodusega kasvada ja areneda. Taimeala kujundus on inspireeritud päikesest, kus peenrakastid on laotatud ringselt päikesekiirtena. Õppeaias on võimalus luua huvi aianduse, tervislike eluviiside (toidu kasvatamine) ja komposteerimise vastu, juurutades rohelist mõtteviisi ja keskkonnateadlikkust. Kõik lasteaia rühmad on ühiselt koos panustanud peenrakastide loomisesse, hooldades neid koos lastega. Peenrakastide otstesse on loodud putukahotellid, kus on võimalik vaadelda askeldamas erinevaid putukaid, nt mesilased, sipelgad jpt. Taimeala kaunistavad isemeisterdatud vahvad aiadekoratsioonid- lillepottidest poisid, tüdrukud, rong jms.

Õppeaeda saab kasutada aastaringselt- kevadel saab külvata seemneid ja istutada erinevaid taimi; suvel kasta lilli, süüa maasikaid ja herneid; sügisel joonistada erinevaid sügislilli, taimekaste korrastada ja istutada kevadisi lillesibulaid. Samuti võib suvel taimealal ringi liikudes märgata ka vahvat lugemispesa, kus nii suured kui väikesed huvilised saavad vaadata raamatuid ning kuulata linnulaulu. Euroalustest on loodud mõnus puhkeala, kus saab kuulata nii linnulaulu kui ka vaadata erinevaid putukaid. Taimeala kujundamisel on mõeldud ka lindude peale. Neile on valmistatud omapärased joogianumad, kuhu lapsed saavad ise lindudele juua panna.

Läbi erinevate tegevuste, nt külvamine, kastmine, istutamine jms, omandab laps teadmise, kuidas seemnest kasvab taim. Ta mõistab ja saab aru, et iga seeme vajab hoolt ja järjepidevat tegelemist (kastmine; rohimine), mis õpetab talle uusi töövõtteid, samal ajal kasvatades temas ka kohusetunnet. Läbi protsessi kogeb ja naudib laps oma töö ja hoole tulemust, ta näeb taime, mis kannab vilja (olgu selleks kasvõi tavaline niidulill või viljataim).

Lisaks on lapsel võimalus läbi erinevate aastaaegade kogeda õppeaia võlusid- vaadelda, kuidas loodus muutub igal aastaajal; jälgida taimede arengut, kogeda erinevaid lõimitud tegevusi (nt keeleõpe koos loodusõppega; matemaatika koos kunstiga jms). Õppeaed on kui õpiruum, kus tegevused omandavad mõtte ja seose läbi praktiliste, iseseisvust toetavate ja koostööle orienteeritud tegevuste.

Monika Kannelaud

Pilt taimealastlink opens on new page

 

Viimati muudetud 07.12.2023.