Põnevaid ettevõtmisi ja tegevusi on Põltsamaa Valla Lasteaias rohkesti

Loomise kuupäev 29.11.2023

Selle aasta sügis on olnud imeline, värviline ja soe. See on pakkunud nii õues kui toas toimetamise ja liikumise lusti ning rõõmu. Tähistati ettelugemispäeva, mis seekord oli pühendatud Eno Raua loomingule. Jutte käidi kuulamas raamatukogudes, kuulati Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehel näitlejate poolt etteloetud lugusid ning Põltsamaal oli võimalus kuulata maakonna parimat ettelugejat – PÜG-i 4. klassi õpilast Kerttu Vasserit. Kohtuti lastekirjaniku Liis Seiniga, kes luges raamatut „Maruvahva lasteaed“. Oktoobrikuu lõpus tähistati õppekohtades lustlikult halloween’i päeva. Lapsed tulid hommikul lasteaeda väga põnevate ja fantaasiarikaste kostüümidega, kaunistati kõrvitsaid ja tantsiti diskodel.

Toimusid pannkoogihommikud ja lustlikud vihmavarjupäevad. Teatrietendusi külastati Esku, Vägari, Lustivere ja Adavere õppekohtades ning Põltsamaa õppekohas toimus laste poolt lavastatud õueetendus. Leivanädalal küpsetati leiba ja valmistati tervislikke võileibu. Külastati kohalikku talu, kus tutvuti erinevate põllutöömasinatega.

Kõikide õppekohtade koolieelikutele toimusid Põltsamaa päästekomando poolt läbiviidud õpiprogrammid “Tulest targem.“ Päästjad rääkisid tuleohutusest ning lapsed said tutvuda ning uudistada, missugune tehnika peitub päästeautos. Hämaral ajal liikudes on väga oluline enda nähtavaks tegemine, seetõttu on õppekohtades teoksil helkuraedade valmistamine, et teadvustada helkuri kandmise vajalikkust.

Rühmades on toimunud sügismatkad nii loodusesse kui linnaruumi, avastamaks looduse ilu ja seaduspärasusi. Kuna on käimas liikumisaasta, siis laste liikumistegevused on toimunud õues ja staadionil, mängides palli- ja jooksumänge ning erinevaid liikumismänge. Käesolevast õppeaastast on lasteaia kõikides rühmades õuesõppepäevad, mille eesmärgiks on õppimine ehedas keskkonnas, kus laps saab olla aktiivne uurija ja avastaja, jättes õpetajale suunava ja toetava rolli. Selleks on õpetajad oskuslikult avardanud avatud õpiruumi ehk õpiõue võimalusi. Novembri alguses valmiski koostöös kõikide õppekohtadega õuesõppe tegevuste ideede pildipank „Sügis 2023“. See pildipank on ühtlasi õuesõppetegevuste kogemuste vahetamine õpetajalt õpetajale. Kogemusi ja julgustust jagavad meie õpetajad üksteisele ka ülevaatlike kokkuvõtetega läbiviidud projektidest, koolitustest. Koos lastega on uudishimulikud ja elukestvad õppijad kõik meie personaliliikmed.

Õpetajalt õpetajale on saanud tavaks meie lasteaias, läbi veebi on kaasatud kõik õppekohad. 26 õpetajat läbisid edukalt koolitusprogrammi „Teadlik, toetatud ja toetav lasteaiaõpetaja“, mille raames tutvuti pereteraapia põhimõtetega, saadi ülevaade vanemlusprogrammist „Imelised aastad“ ning täiendati enda oskusi nii suhtlemisalaselt kui psühholoogia valdkonnas. Koolitusprogrammi rahastati Haridus- ja Teadusministeeriumi meetmest. Koostöös Põltsamaa Perepesa ja vallaga on ühiseks eesmärgiks võimaldada koolitusprogrammil osalemist kogu lasteaia personalile.

Kogemusi käidi saamas ka naabritelt. 29.10–01.11 toimus liikumisentusiastide õppereis Soome Varkausi piirkonda, millest võttis osa meie liikumisõpetaja Eilin Heinaru. Õppereis oli osa Tartu Spordiselts Kalev ja Tervisekoda OÜ „Liikuma kutsuva aasta raames noored targalt liikuma“ projektist. Külastati Päiviönsaari lasteaeda, Kuvansi lasteaed-kooli, Waltteri kooli ning tutvuti Varkausi ja Jorioneni piirkonna rikkalike sportimisvõimalustega, ühtlasi saadi osa kaunist Soome loodusest. Oli põnev piiluda naaberriigi haridusasutuste uste taha ja tutvuda nende kultuuriruumiga. Õppereisi tippsündmuseks kujunes Kambja valla ja Joroineni piirkonna „Heade kavatsuste sõpruse kokkuleppe“ allkirjastamine. Oma kogemusi käidi ka jagamas.

Direktor Annika Madisson osales liikumisaasta raames toimunud ülevabariigilisel liikumisharrastuse konverentsil „Kääriku Kärajad: terve Eesti eest,“ mis toimus 2. ja 3. novembril Käärikul. Konverentsi avas president Alar Karis, kes rõhutas, et liikumisharrastuse kujundamine algab perest ja iseendast. Konverentsi põhiteemadeks olid liikumist soodustavate võimaluste loomine erinevates keskkondades ning liikumise, hariduse ja tervise omavahelised seosed. Annika Madissoni tõstis esile, et laste liikumisaktiivsuse tõstmiseks on tähtis tuua lasteaiaõpetajate ja lapsevanemateni teadmine, et liikumine on lastele väga vajalik ja loomupärane.

Novembrikuus tähistati hingedepäeva ja mardipäeva. Marti käidi jooksmas lähemal ja kaugel – naaberrühmades kui ka raamatukogudes, koolis ja vallavalitsuses. Rühmades toimuvad kogu kuu vältel isadepäevale pühendatud pereüritused, mille raames on põnevad taskulampidega orienteerumised õuealal, sportlikud mängud ja võimlemised, meisterdamisõhtud ja pudruhommikud, mängu- ja tantsuõhtud. Lapsed on valmistanud usinasti isadele kaarte ja kingitusi ning koos isadega veedetakse põnevaid õhtuid ja hommikuid lasteaias. Kuu lõpus aga tähistatakse kadripäeva. Toimuvad kadritrallid nii väikestele kui suurtele kadridele.

MEEDIAGRUPP

Viimati muudetud 29.11.2023.